ENG

İDİL ŞEKER
ACC

Uluslararası Koçluk Federasyonu unvanına (ACC, Associate Certified Coach) sahip Üst Düzey Yönetici ve Takım Koçdur.

Koçluk alanında eğitimlerini Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan (ICF) akredite okullardan olan Adler Learning International’dan almıştır. Takım Koçluğu için ise (ORSC) Organization and Relationship Systems Coaching Programını tamamlamıştır.

İdil Şeker, İzmir Amerikan Lisesi ve ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde MBA tamamlamıştır.

Kariyerine Koç Topluluğu’nda Arçelik’te başladı. Buradaki 8 yıllık çalışma döneminde Dayanıklı Tüketim Grubu şirketlerinin birleşme dönemlerinde bulundu ve bu sayede İnsan Kaynakları organizasyonel ve kültürel değişim süreçlerinde etkin rol aldı. Son olarak Merkezi İşe Alım ve Kariyer Yönetimi süreçlerinden de sorumlu merkez İnsan Kaynakları ve Kalite Müdürü rolünü yürüttü.

2002 yılında Pepsi Bottling Group’a, Türkiye Organizasyon ve Gelişim Müdürü olarak geçti ve ilerleyen yıllarda Satış İnsan Kaynakları, Satış Yetkinlikleri Gelişimi ve Organizasyonel Gelişim Kıdemli Müdürü, son olarak Güney Doğu Avrupa Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev aldı.

2012’de Yıldız Holding Ailesine İnsan Kaynakları Strateji ve Sistem Geliştirme Grup Direktörü olarak katıldı. Yıldız Holding bünyesinde 60 şirket için merkezi olarak tüm İnsan Kaynakları süreçlerinin tasarımını ve şirketlerde uygulanmasına liderlik etti. Şeker, Holding’de değişimi tetikleyen, fark yaratan ve basına yansıyan birçok projeye liderlik etti 2014 Eylül’den itibaren United Biscuit ingiliz firmasının satınalınması ile birlikte globalleşme çalışmalarında aktif rol aldı. 2019’da Sabancı Üniversitesi Kıdemli İnsan Kaynakları Direktörü olarak gençlere katkı olmak için çalışmaya başladı. Hem İdari hem de Akademik İnsan Yönetimi süreçlerini global standartlara taşımak adına birçok proje yürüttü. İnsan Yönetimi, liderlik süreçlerini geliştirirken ülkemizin gençlerini güçlü bir şekilde yetiştirilecek çalışmalara katkı sağladı. Bu çalışma döneminde Sabancı Üniversitesi EDU’da İletişim, Etkileşim, Belirsizlikte Karar Verme vb. eğitimler vererek kurumların gelişimine katkı sağlamaya devam etti.

İdil Şeker, kariyeri boyunca liderlik gelişimi, değişim yönetimi, organizasyonel dizayn, sistem/ süreç geliştirme, yetenek yönetimi çalışmalarına liderlik etti.

Kurumsal yolculuğuna devam ederken kendinden yeni bir ben yaratmak zamanı geldiğini düşünerek Adler’in koçluk programını tamamladı. ICF sertifikasını ve ACC unvanını alarak, 2 yıl boyunca Yıldız Holding’de kurum içi koç/mentor rolünü gönüllü olarak yürüttü.

Bir çok üst düzey yöneticinin hayatına ayna tutarak kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamak ona ayrı bir keyif veriyor. Bir kişideki bu yenilenme ve bakış açısı değişimi bütün organizasyonun iklimini değiştiriyor ve onlarca hayatı pozitif etkiliyor.

2015 yılında kişisel ilgi alanım takım koçluğu,ORSC (Organization Relationship and Systems Coaching) programını tamamladı. Odağı Takımları güçlendirmek. Gelişim onun için hiç bitmeyen bir yolculuk.

İdil Şeker, The Coaching Company bünyesinde gerçekleştirdiği Koçluk çalışmalarına ek olarak, danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır.

Evli ve bir çocuk annesidir.

 

Üye olduğu mesleki kurumlar:

ICF – Uluslararası Koçluk Derneği


İdil Şeker’in katıldığı eğitim programları;

•  Landmark Forum – Advanced 
•  GILD, Linkage Leadership
•  CRR Global – ORSC Systems Integration
•  CRR Global – ORSC Path
•  CRR Global – ORSC Geography
•  CRR Global – ORSC Intelligence 
•  CRR Global – ORSC Fundamentals 
•  Landmark Forum – Fundamentals 
•  Adler International Learning – ICF/ Foundations of Proffessional Coaching
•  Adler International Learning – ICF/ Coaching Conversation in The Context of Work
•  Adler International Learning – ICF/ Moving Toward Artful Coaching
•  Linkage – Liderlik Programı
•  Pepsico – Sales Techniques
•  Pepsico – Sales Organization / Management 
•  Pepsico – Principals of Coaching as a Manager
•  Franklin Covey – 7 Habits of Highly Effective People – Facilitator © 2016 The Coaching Company  design by GZYSRGL developed by Netkolog

icf bireysel koçluk