ENG

KOÇLUK NEDİR?

Koç Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

1995 yılında kurulan Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), kendisini yüksek standartlar koyarak, koçluk mesleğini geliştirmek, bağımsız elektrifikasyon sağlamak ve akreditife koçlar için dünya çapında bir iletişim ağı oluşturmak amacına adamış küresel bir kurumdur.

Yaklaşık 100 ülkede, 26,000 den fazla profesyonel koç üyesi ile Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) küresel anlamda koçluk mesleğinin sesi olmaktadır.

Uluslararası Koçluk Federasyonunun asıl amacı: profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve uygulamasını ilerletmektir.

Koçluğun henüz üniversitelerde standart bir eğitimi bulunmasa da, uluslararası alanda çok iyi ve etkin eğitim programları sunan okullar mevcuttur, Bu eğitim programlarının hangilerinin akredite olduğunu öğrenmek için başvurulabilecek en iyi kaynak Uluslararası Koçlar Federasyonu ICF’in web sitesidir.

https://coachingfederation.org          www.icfturkey.org

Koçun sahip olduğu geçmiş deneyimleri genellikle danışan ile uyum sağlaması ve aynı dili konuşabilmesini kolaylaştırmasına yardımcı olmakla birlikte, koçluğun gereklerini en iyi şekilde uygulayan iyi bir koç için çok da elzem olmayabilir. İş deneyimi kadar, belki de daha da önemli olan, kişinin bir koç olarak deneyimi, yani gerçekleştirdiği koçluk saatidir.

Tek başına ICF üyeliği, koçun deneyimleri ve becerileri hakkında fikir vermeyecektir. Gerçek standart ICF’in kabul ettiği ve beklediği ağır akreditasyon sürecinden geçmek ve ACC, PCC, MCC gibi çeşitli koçluk seviyelerine sahip olabilmektir.

ICF'in Etik Kuralları için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

https://www.icfturkey.org/icf-hakkinda/icf-etik-kurallari/

Koçluk Nedir?

 

Kimler Koçluk Alır?

  

Koç, danışman, psikolog, mentor arasındaki fark nedir?

 

Neden ICF Koçları ile Çalışmalısınız?

 

 

 © 2016 The Coaching Company  design by GZYSRGL developed by Netkolog

icf bireysel koçluk